Brilantní lékařský zákrok nebo traumatizující selhání v ženské roli? Pro ženy je zážitek císařského řezu to první i to druhé. A často také obojí zároveň.

        Lékařská věda pokročila a císařský řez v podání většiny porodníků znamená brilantně zvládnutou rutinu. Alespoň to tak popisují ty, které císařský řez podstoupily - jako sehranou a rychlou práci týmu odborníků. Některé z nich ale zároveň popisují i trýznivé pocity selhání, kterými po prodělaném císařském řezu trpěly. A tyto traumatické pocity jsou tím vtíravější a silnější, čím méně je žena přesvědčena, že v jejím případě byl císařský řez skutečně nevyhnutelný.

        Skutečně nevyhnutelný? Je vůbec možné, že by lékaři provedli císařský řez, tak rizikovou operaci - vždyť se při ní otevírá celá břišní krajina, kdyby pro to neměli jednoznačné a vážné důvody? Možné to je - z hlediska lékařů je císařský řez operace sice náročná, ale přesná, přehledná a předvídatelná, což představuje pro mnohé lékaře/lékařky bezpečnější situaci než normální fyziologický porod.

        Většina žen si císařský řez nepřála - a ani nic nenasvědčovalo tomu, že by se jich měl týkat, dokud se jejich porod nezkomplikoval. Byly pak zaskočeny tím, jak radikálně lékaři takovou situaci vyřešili, často bez předchozího vysvětlení. A při zpětném pohledu si vůbec nejsou jisté, zda drobná odchylka od nemocničních pravidel byla nutně jednoznačnou indikací k císařskému řezu. Říkají si, třeba kdyby se ještě chvilku počkalo, porodily by normálně...

Michaela Bodnárová 1 Helena a Miloslav
Ivana Königsmarková 2 V Chvála a L Trapková 5
Libuše Heczková Dora
Alena A.  
© Morula,  Powered by @.